پایگاه اطلاعاتی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در اندونزی ............ پایگاه اطلاعاتی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در اندونزی....
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش 377 درصدی صادرات ایران به اندونزی در شش ماه نخست در مقایسه با دوره مشابه سال قبل

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط گمرک ج. ا. ایرارن صادرات کالاهای غیر نفتی کشورمان به اندونزی در شش ماهه ابتدای سال جاری به 244.4 میلیون دلار رسید که در مقایسه با رقم 51 میلیون دلار در دوره مشابه سال قبل، 377 درصد رشد نشان می دهد. بر اساس این آمارها، صادرات فلزات معمولی و مصنوعات آنها از جمله آهن وفولاد، سرب و روی از 28 میلون دلار در شش ماه ابتدای سال گذشته به 114 میلیون دلار رسیده که بیشترین تاثیر را در رشد صادرات شش ماهه ابتدای سال جاری داشته اند. به دنبال آنها سوختهای معدنی و مشتقات نفتی با 105 میلیون دلار و محصولات نباتی با 21 میلیون دلار صادرات کالاهای بعدی تاثیر گذار در رشد صادرات کشورمان به اندونزی بوده اند. صادرات این محصولات در شش ماهه ابتدای سال گذشته به ترتیب 34 میلیون دلار و 280 هزار دلار بوده است.
طبق آمارهای منتشره گمرک، واردات از اندونزی نیز از 64 میلیون دلار در شش ماهه ابتدای سال گذشته به 92 میلیون دلار در دوره مشابه سال جاری رسیده که بیش از 44 درصد رشد داشته است. در این دوره محصولات شیمیایی غیر آلی، کاغذ و مقوا، کائوچو و مواد لاستیکی و محصولات نباتی مانند قهوه و ادویه بیشترین رشد را در واردات از اندونزی داشته اند. لازم به توضیح است که ایران و اندونزی ظرفیتهای فراوانی برای افزایش همکاریهای تجاری دارند و در گذشته حجم روابط تجاری دو کشور به 1.8 میلیارد دلار نیز رسیده است. بعد از اعمال تحریمها این روند سیر نزولی به خود گرفت و حجم تجارت دو کشور به حدود 160 میلیون دلار در سال 92 کاهش پیدا کرد. اکنون بعد از برداشته شدن تحریم ها تحرکهای اقتصادی و تجاری بین دو کشور در حال افزایش بوده و روند صعودی حجم مبادلات تجاری و رشد صادرات کشورمان به اندونزی در یکی دو سال گذشته نمایانگر این واقعیت می باشد.


١١:٥٨ - 1396/07/17    /    شماره : ٥١٧٥    /    تعداد نمایش : ١٢٢خروج