پایگاه اطلاعاتی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در اندونزی ............ پایگاه اطلاعاتی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در اندونزی....
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دور چهارم مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی در جاکارتا برگزار شد

دور چهارم مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی از تاریخ 7 تا 9 مهرماه در شهر جاکارتا برگزار گردید. در ابتدای شروع مذاکرات خانم مارتینی مدیر اداره دوجانبه وزارت تجارت اندونزی که ریاست هیات اندونزیایی را به عهده داشت با اشاره به اهمیت موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور، اظهار داشت هم رئیس جمهور و هم وزیر بازرگانی این کشور بر امضاء هر چه سریع تر این موافقت نامه تاکید دارند و آن را برای توسعه تجارت بین طرفین حائز اهمیت می دانند.
آقای سیدی سرپرست معاونت توسعه صادرات سازمان توسعه صادرات که ریاست هیات مذاکره کنندگان ایران را به عهده داشت، ضمن اشاره به موقعیت و اهمیت دو کشور ایران و اندونزی در غرب و شرق قاره کهن، سطح فعلی روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را در حد مطلوب ندانسته و اظهار امیدواری نمود با توجه به پتانسیلهای دو کشور از جمله در حوزه های سرمایه گذاری، توریسم و تجارت کالا، این موافقت نامه بتواند بستری برای گسترش همکاریهای تجاری و اقتصادی فراهم نماید. وی ادامه داد ایران آمادگی دارد تا پایان سال جاری این موافقت نامه را نهایی نموده و آماده امضاء توسط مقامات دو طرف نماید.
مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی که از چند سال قبل شروع شده بود، در مقطعی برای مدتی متوقف گردید. در اجلاس کمیسون مشترک یازدهم دو کشور در خرداد 1394 در تهران مجدد تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد که در این راستا تا کنون چهار دوره مذاکرات آن انجام شده است. در مذاکرات دور چهارم در اندونزی روی متن اصلی موافقت نامه مذاکرات فشرده ای انجام شد و بخشهای زیادی از آنمورد توافق طرفین قرار گرفت. همچنین در این مذاکرات در زمینه قواعد مبداء و فهرست کالاهای درخواستی طرفین برای اعطای امتیازات ترجیحی مذاکرات سودمندی انجام گردید. قرار است ذور بعدی مذاکرات بزودی در ایران برگزار گردد و طرفین امیدوارند تا پایان سال جاری این موافقت نامه را نهایی نمایند.
لازم به ذکر است دو کشور زمینه های زیادی برای تجارت کالا دارند که موافقت نامه تجارت ترجیحی و کاهش تعرفه واردات می تواند به رقابتی تر شدن قیمت کالاهای صادراتی و افزایش حجم تجارت دو کشور کمک نماید. مشتقات نفتی از جمله قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و خشکبار از جمله خرما، فرش، مصالح ساختمانی، گیاهان دارویی، از جمله کالاهایی هستند که می توان به اندونزی صادر نمود و در مقابل کاغذ، روغن پالم، کاکائو، محصولات چوبی و ورقهای ام دی اف، نساجی از جمله کالاهای وارداتی از اندونزی می باشند.


٠٧:٣٠ - 1396/07/11    /    شماره : ٥١٦٠    /    تعداد نمایش : ١٠٣خروج